Ultrakompaktní Full-Frame BoxCamera LUMIX BS1H

Full-Frame záznam v kvalitě 6K 24p/5,9K 30p 12-bit 4K 60p IP Streaming/LAN/PoE

Společnost Panasonic s hrdostí představuje novou LUMIX BoxCamera DC-BS1H s Full-Frame snímačem. LUMIX BS1H je ultrakompaktní všestranná box kamera, která v sobě spojuje výkon kamery LUMIX S1H při natáčení videa v nejvyšší kvalitě a univerzality kompaktní kostky. Novinka je vybavena 24M Full-Frame snímačem s technologií Dual Native ISO umožňuje pořizovat záznam v 6K rozlišení. Pyšní se také působivým bokehem, špičkovým výkonem při slabém osvětlení, širokým dynamickým rozsahem 14+ stupňů na logaritmické škále (V-Log) a řadou dalších vlastností.

Díky vysoké konektivitě, vzdálenému ovládání přes LAN a mobilitě mohou uživatelé z modelu BS1H pružně sestavit ideální kamerový systém podle svých potřeb. Konzistentní kvalita snímků minimalizuje postprodukční zpracování při společném použití dalších produkčních kamer Panasonic LUMIX, jako je model BGH1, box kamera typu Micro Four Thirds, nebo S1H.

1.Filmová kvalita 6K Full-Frame snímače s Dual Native ISO

BS1H obsahuje Full-Frame snímač CMOS s rozlišením 24,2 megapixelu (35,6 mm x 23,8 mm), který zachycuje obraz v rozlišení 6K. S aktivním rozlišením 6 024 x 4 016 poskytuje BS1H přibližně 24,2 milionu snímků. Použití optického Low Pass filtru (OLPF) potlačuje moaré a falešné barvy. Obrazový snímač s Duální Nativní citlivostí ISO v modelu BS1H minimalizuje tvorbu šumu výběrem optimálního obvodu, který se použije podle citlivosti před zpracováním zesílení. V kombinaci s optimálním zpracováním signálu procesorem Venus Engine zajišťuje záznam s vysokou maximální citlivostí ISO 51200 s minimálním šumem při zachování maximální obrazové kvality.

Díky pixelů z celé plochy Full-Frame snímače (no-crop) je LUMIX BS1H schopen pořizovat pixel/pixel videozáznam ve vysokém rozlišení 6K/24p, 5,4K/30p (poměr stran 3:2) nebo 5,9K/30p (poměr stran 16:9). Poskytuje také 10bitový 60p 4K/C4K *1 záznam videa HEVC při použití obrazové plochy odpovídající formátu Super 35 mm. Interně lze nahrávat přímo v 10-bit 4K30p s barevným vzorkováním 4:2:2 ve formátu H.264 z celé plochy snímače. Jeho data s vysokým rozlišením lze také použít pro vytváření videí 4K s vyšší kvalitou obrazu nebo pro ořez/zoom/stabilizaci z 6K do rozlišení 4K.

Dynamický rozsah měří rozsah jasu, který je digitální kamera schopna zachytit. LUMIX BS1H poskytuje více než 14 stupňů dynamického rozsahu na logaritmické škále (V-Log), které jsou prakticky stejné jako u filmových kamer Panasonic, a přesně tak reprodukuje vše od tmavých po světlé oblasti.

Schopnost zachytit přesné barvy a bohaté pleťové tóny je nezbytnost pro každého filmaře. LUMIX BS1H přebírá proslulou kolorimetrii řady filmových kamer VariCam a obsahuje V-Log/V-Gamut, který poskytuje vysoký dynamický a široký rozsah barev. Technologie V-Log vykresluje velmi plochý obraz při zachování všech barevných informací v obraze. To znamená, že při postprodukčních procesech je možné snímky více rozehrát. Snímač CMOS dosahuje širokého barevného gamutu známého jako V-Gamut, což je optimální barevný prostor kamery BS1H, který je širší
než BT.2020. V-Log má charakteristiky logaritmické křivky, které poněkud připomínají negativní film, a V-Gamut poskytuje širší barevný prostor než film.

Kromě záznamu videa s HDR (High Dynamic Range) zaznamenává kamera video s určenou gama křivkou kompatibilní s normou ITU-R BT.2100 a uživatel může nyní zvolit Hybrid Log Gamma (HLG) ve stylu fotografie.

Kamera LUMIX BS1H také nabízí detekci objektu v reálném čase pomocí pokročilé technologie hlubokého učení, která umožňuje nastavit přesné zaostření na cílový objekt, jako jsou lidé a zvířata, i když se rychle pohybují.
1* Odpovídá rozlišení 4K (4096 × 2160) podle definice Digital Cinema Initiatives (DCI)

2. Široká škála formátů, snímkových frekvencí a 6K rozlišení

LUMIX BS1H je schopen pořídit záznam ve 4:2:2 10bit 4K 60p/50p HDMI.

Kromě toho poskytuje dvě alternativy pro pracovní postup založený na RAW datech, takže BS1H více odpovídá širokým tvůrčím potřebám. [5,9K] / [4K] / [Anamorfní (4:3) 3,5K] 12-bit data RAW lze vyvést přes HDMI a uložit ve formátu Apple ProRes RAW na zařízení Atomos Ninja V nebo ve formátu Blackmagic RAW na zařízení Blackmagic Video Assist 12G HDR.

 • V-Log nebo V709 lze vybrat na externím monitoru živého náhledu prostřednictvím SDI během výstupu RAW.
 • Během výstupu RAW lze používat asistenční funkce pro fotografování včetně asistenta zobrazení V-Log, WFM (Wave Form Monitor), vektorového rozsahu, bodového měřiče svítivosti a vzoru Zebra.

Apple ProRes RAW

 • Volitelný režim nahrávání závisí na verzi firmwaru Atomos Ninja V.
 • Informace o příslušné verzi firmwaru zařízení Atomos Ninja V naleznete na webových stránkách společnosti Atomos.
 • V závislosti na situaci nemusí být k dispozici všechny funkce.

Blackmagic RAW

 • Volitelný režim záznamu závisí na verzi firmwaru Blackmagic Video Assist 12G HDR.
 • Informace o příslušné verzi firmwaru Blackmagic Video Assist 12G HDR naleznete na webových stránkách společnosti Blackmagic Design.
 • K přehrávání a úpravě dat Blackmagic RAW je vyžadován program DaVinci Resolve nebo DaVinci Resolve Studio. K dodání projektů využívajících data Blackmagic RAW v rozlišeních vyšších než 3840×2160 je vyžadována aplikace DaVinci Resolve Studio.
 • K přehrávání dat Blackmagic RAW je vyžadována aplikace DaVinci Resolve nebo DaVinci Resolve Studio. K úpravě dat Blackmagic RAW je vyžadováno DaVinci Resolve Studio.
 • V závislosti na situaci nemusí být k dispozici všechny funkce.

VFR/HFR snímková frekvence včetně použití AF

Funkce VFR (Variable Frame Rate) umožňuje uživatelům nahrávat zpomalená nebo zrychlená videa (overcranked / undercranked) C4K/4K (60 snímků za sekundu, maximálně 2,5× pomalejší při 24p) a FHD (180 snímků za sekundu, maximálně 7,5× pomalejší při 24p). Minimální snímková frekvence pro rychlé video je 2 fps. Kromě toho je možné nahrávat také moderní video metodou HFR (High Frame Rate) se zvukem, a to i při použití automatického zaostřování. K vytvoření zpomaleného videa je k dispozici řada efektů prostřednictvím postprodukčního procesu.

LUMIX BS1H využívá extrémně efektivní strukturu rozptylu tepla, aby bylo dosaženo neomezené délky záznamu videa. Rám těla je složen ze slitiny hliníku a hořčíku, který zajišťuje vysokou odolnost při zachování nízké hmotnosti.

4K IP Streaming/LAN

Na podporu rostoucí potřeby živého vysílání nabízí model BS1H funkci IP streamingu, která umožňuje dálkový přenos vysoce kvalitního obrazu na sociální platformy pro online vysílání s připojením k počítači přes kabelovou síť LAN. Kamera LUMIX BS1H dokáže streamovat video v rozlišení 4K 60p (50p) ve formátu H.265. Formátu H.265 stačí poloviční datový tok při zachování stejné kvality obrazu jako formátu H.264, což znamená, že může poskytnout 2x vyšší kvalitu obrazu při stejném datovém toku jako H.264. Streamování v ultravysokém rozlišení 4K při nízkém datovém toku je možné i v případech, kdy není dostatečně široká šířka pásma.

3. Široká škála připojení v kostce

Díky rámu těla z hliníku a hořčíkové slitiny je box kamera extrémně kompaktní, lehká, a přitom odolná. Zároveň tvar kostky nabízí řadu praktických portů. Kromě USB 3.1 typu C je model vybaven terminálem 3G- SDI (BNC) a HDMI typu A, které lze použít pro současný výstup. Kromě toho jsou k dispozici funkce Genlock IN (BNC) a Timecode IN/OUT (BNC), které umožňují synchronizované nahrávání videa z více úhlů, aby bylo možné vytvořit škálovatelný systém s externími monitory, plošinami a gimbaly dodávanými jinými výrobci. Při připojení k síti LAN je díky napájení
přes Ethernet+ (PoE+) instalace velmi snadná. Pomocí počítačového softwaru Panasonic LUMIX Tether for Multicam *1 je k dispozici ovládání až 12 sad kamer LUMIX BS1H *12 . LUMIX BS1H je také vybaven dvojitým slotem na kartu SD pro záložní záznam relace.

Použití objektivů řady LUMIX S s kamerou BS1H přináší další výhody. Při nasazení objektivu LUMIX řady S s optickým stabilizátorem obrazu (O.I.S.) lze použít funkci Boost I.S. (Video) a je k dispozici vynikající ovládání AF/AE.

4. Další praktické funkce

 • Tally indikátory (přední a zadní), kontrolka síťového připojení
 • Přepínač zámku provozu a pět funkčních tlačítek
 • Kompatibilita s konektorem 3,5 Audio (in/out) a kompatibilita s mikrofonem XLR DMW-XLR1 (prodává se samostatně)
 • Generická jednotka dálkového ovládání φ2,5 mm
 • Připojení Wi-Fi 2,4 GHz a Bluetooth 4.2 (BLE)
 • Dálkové ovládání kamery pomocí aplikačního softwaru *2 (LUMIX Tether for Multicam a LUMIX Sync).
 • Snímání fotografií s připojením pomocí softwaru LUMIX Tether for Multicam
 • Sada SDK *23 (Software Development Kit) k ovládání kamery bude prostřednictvím USB/LAN poskytnuta zdarma.

*1 Odpovídá rozlišení 4K (4096 × 2160) podle definice Digital Cinema Initiatives (DCI).

*2 Provoz může být nestabilní v závislosti na prostředí připojení a výkonu připojeného počítače.

*3 Sada SDK pro BS1H bude k dispozici na následující stránce: https://panasonic.jp/support/global/cs/soft/tool/sdk.html.

LUMIX PRO

LUMIX BS1H je produkt způsobilý pro registraci v programu LUMIX PRO. Program LUMIX PRO je navržen tak, aby podporoval uživatele produktů LUMIX v okamžicích, kdy se na ně musí nejvíce spoléhat, když je nejvíce potřebují. Program nabízí členům celou řadou výhod nejen v jejich vlastní zemi, ale také v zemích (více informací, podmínky & úrovně způsobilosti, přehled zemí a produktů naleznete na www.lumix-pro.com), kam cestují z pracovních důvodů.