Společnost Canon Europe dnes oznámila aktualizaci svého systému EOS VR v reakci na připomínky od uživatelů. Aktualizace softwaru – verze 1.2 – výrazně zvyšuje výkon a zlepšuje funkčnost při zachování jednoduchosti použití. Nástroj EOS VR Utility i zásuvný modul EOS VR pro Adobe Premier Pro byly aktualizovány s cílem zvýšit efektivitu postprodukčního procesu. A co je ještě důležitější, nástroj EOS VR Utility nyní podporuje převod kompatibilních souborů RAW se snímkovou frekvencí až 60P, takže jej může využít širší okruh tvůrců podle svých preferencí.

Vylepšená funkčnost a vyšší výkon
Nástroj EOS VR Utility nabízí stejně jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní jako původní software, ale přidává novou funkci/kartu pro podporu videozáznamů ve formátu RAW. Tato aktualizace umožňuje tvůrcům pracovat s kompatibilními soubory RAW a provádět v nich úpravy, a to i při vyšší snímkové frekvenci 8K/60p, například z fotoaparátu EOS R5C. Kombinace 60 sn./s, 8K a vysokého dynamického rozsahu souboru RAW zaručuje vynikající obrazovou kvalitu a plynulý pohyb. Aby tvůrci obsahu pro virtuální realitu mohli snadněji pracovat s tak velkými soubory, podporuje software EOS VR Utility i EOS VR Plug-in kompatibilní grafické karty. To urychluje zpracování a převod, a tedy celý proces postprodukce.

Vedle těchto vylepšení je nyní nativně podporován i hardware Apple, což uživatelům umožňuje plně využívat výhod nejnovějších procesorů Apple a pracovat na počítačích Mac rychleji. Zásuvný modul EOS VR má také další výhodu – režim priority rychlosti, kdy tvůrce může provést převod VR až po úpravách a zkrátit tak dobu postprodukce.

Větší svoboda volby
Software v1.2 také poskytuje tvůrcům VR obsahu větší flexibilitu a řadu nástrojů na podporu jejich pracovních postupů. Nově přidaná podpora formátu souborů HEVC 4:4:4 s 10bitovou barevnou hloubkou v softwaru Windows EOS VR Utility poskytuje více možností pro kodeky při exportu obsahu.

Vedle toho tolik požadovaná funkce masky objektivu (Windows a Mac) eliminuje pohled sousedního objektivu a zároveň prolne okraje snímku, takže odstraňuje další krok při konečné úpravě.
Nejrychlejší přístroj systému EOS R

Společnost Canon představila EOS R6 Mark II, dosud nejrychlejší a nejpokročilejší plnoformátovou bezzrcadlovku, která rozšiřuje průkopnický systém EOS R. Přístroj s bajonetem typu RF dokáže snímat rychlostí 40 snímků za sekundu, mimořádně přesně automaticky ostřit i při slabém osvětlení a filmovat ve formátech 6K RAW a 4K UHD. EOS R6 Mark II je nejnovějším modelem řady přístrojů pro fotografickou a filmovou práci. Využívá výhody bajonetu RF a laťku nastavenou modelem EOS R6 zvyšuje jedinečnou kombinací špičkového výkonu, mimořádné rychlosti, stability a profesionálních filmových funkcí.

Canon EOS R6 Mark II

EOS R6 Mark II – hlavní funkce a vlastnosti:

 • Automatické ostření pomocí technologie Dual Pixel CMOS AF II
 • 40 sn./s elektronická závěrka, 12 sn./s mechanická závěrka
 • Sériové snímání 30 sn./s v režimu RAW před domáčknutím spouště
 • Interní stabilizace obrazu (IBIS) o 8 expozičních hodnot
 • Snímač s rozlišením 24,1 milionu bodů

Bezkonkurenční ostrost
EOS R6 Mark II využívá tutéž technologii procesoru DIGIC X, který se stal jádrem modelů EOS R5, EOS R6 a oblíbeného EOS-1D X Mark III. Procesor spolupracuje se snímačem typu CMOS s rozlišením 24,1 milionu bodů. To vše spolu s novou generací technologie automatického ostření se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II zvyšuje rychlost a spolehlivost na bezkonkurenční úroveň.

EOS R6 Mark II dokáže sledovat a udržet zaostřené objekty i při pohybu po scéně. Pomocí vylepšené umělé inteligence s hloubkovým učením rozpoznává osoby, vozidla 1 – nyní včetně letadel a vlaků – a zvířata, jejichž řady se nově rozrostly o koně a zebry 2 . Typ objektu, který má být detekován, lze zvolit v nabídce, nebo je možné ponechat detekci na automatice podle toho, v jakých situacích fotograf pracuje. U funkce sledování očí může uživatel zvolit, které oko (levé nebo pravé) má mít při ostření prioritu, a nelze-li oči detekovat, EOS R6 Mark II se namísto toho zaměří na obličej. I když se fotografovaná osoba na moment odvrátí, systém stále sleduje její hlavu, a pokud není hlava viditelná, sleduje tělo.

EOS R6 Mark II se může pochlubit nejúčinnější stabilizací obrazu na světě, a to až o 8 expozičních hodnot 3 . S využitím kombinovaného systému stabilizace – v objektivu a v těle přístroje – umožňuje fotografovat dlouhé expozice z ruky s extrémní čistotou a ostrostí. Fotografové mohou zachytit celkovou atmosféru bez ohledu na podmínky – díky schopnosti ostřit bez záchvěvů při hladině osvětlení až -6.5EV 4 a rozsahu citlivosti až do ISO 102 400.

Nový rychlostní rekord systému EOS R
EOS R6 Mark II je dosud nejrychlejším modelem řady EOS společnosti Canon 5 . Dokáže nepřetržitě snímat rychlostí až 40 snímků za sekundu 6 – s možností volby 20 snímků za sekundu nebo 5 snímků za sekundu u elektronické závěrky – a až 12 snímků za sekundu u mechanické závěrky. Umožňuje tedy zachytit okamžiky, které lidské oko sotva zaznamená. Ve srovnání s modelem EOS R6 omezuje nový senzor zkreslení obrazu při snímání vlivem tzv. efektu rolling shutter, takže je možné používat elektronickou závěrku ke zmrazení rychle se pohybujících objektů.

EOS R6 Mark II vychází vstříc potřebám fotografů také možností záznamu před stiskem spouště v režimu RAW Burst s půlsekundovým předstihem, což představuje velkou výhodou při fotografování nepředvídatelných objektů, od tenistů po batolata. Režim RAW Burst snímá nepřetržitě rychlostí 30 snímků za sekundu až 191 snímků, které zaznamenává do jediného souboru CR3, vše při automatickém ostření se sledováním objektu. Jednotlivé snímky lze následně extrahovat pomocí softwaru Canon Digital Photo Professional nebo ve fotoaparátu a uložit je samostatně ve formátu JPEG, HEIF nebo RAW.

Zdokonalené možnosti filmování podle požadavků uživatelů
EOS R6 Mark II je jediný fotoaparát ve své třídě, 7 který dokáže snímat video ve formátu 4K 60p UHD na plnou šíři snímače se současným automatickým ostřením Dual Pixel CMOS AF II. Všechny záběry ve 4K vznikají převzorkováním z 6K výstupu ze snímače, jeho výsledkem je vynikající obrazová kvalita. Pro nezávislé filmaře, kteří požadují ještě lepší výsledky, nabízí EOS R6 Mark II výstup 6K RAW prostřednictvím HDMI, který lze zaznamenat na rekordér Atomos Ninja V+ ve formátu ProRes
RAW. Tím získávají detailněji prokreslený obraz a možnost v postprodukci upravovat parametry jako například vyvážení bílé.

V režimu videa je možné aktivovat záznam v předstihu 3 nebo 5 sekund – v takovém případě fotoaparát v pohotovostním režimu nepřetržitě snímá, takže umožňuje zachytit akci ještě před stisknutím spouště. Ideální pro neopakovatelné okamžiky nebo nepředvídatelné scény.

EOS R6 Mark II má vylepšenou konstrukci elektronických obvodů umožňující delší dobu nahrávání, a to více než 40 minut převzorkovaného videa ve 4K 60p nebo až 6 hodin 4K 30p v závislosti na okolní teplotě, místu na paměťové kartě a životnosti baterie. 8 Byl tedy odstraněn dřívější limit 29 minut 59 sekund maximální délky záznamu.

Inovativní fotoaparát EOS R6 Mark II umožňuje tvůrcům obsahu uspokojovat rostoucí poptávku po atraktivních statických snímcích a videu. Dokáže mimo jiné produkovat působivé zpomalené záběry s podporou AF ve formátu Full HD rychlostí až 179,82 snímků za sekundu. Při filmování lze použít tzv. false calours barvy jako vodítko pro úpravu expozice. Tato funkce je obzvlášť užitečná za podmínek, při nichž obvykle vznikají přepaly. Díky podpoře HDR podle standardů PQ spolu s populární gama křivkou Canon Log 3 mohou filmaři zachytit působivé, realistické video a využít širší možnosti tvůrčího vyjádření, aby diváka vtáhli do obrazu. Při použití s podporovanými objektivy EOS R6 Mark II také kompenzuje změny velikosti objektu při přeostření, tzv. focus breathing, které působí rušivě obzvlášť při filmování.

Inteligentní připojení pro dodávání obsahu

Díky aktualizovanému Bluetooth v.5 a Wi-Fi (5 GHz) lze EOS R6 Mark II snadno připojit k chytrému telefonu a sítím a sdílet nebo přenášet soubory vysokou rychlostí přes FTP/FTPS/SFTP – což usnadňuje úpravy a předávání snímků i v terénu. Fotoaparát lze také dálkově ovládat pomocí aplikací Camera Connect a EOS Utility při propojení s počítačem PC nebo Mac, případně chytrým telefonem přes Wi-Fi nebo vysokorychlostní USB-C. Pro poloprofesionální fotografy a tvůrce obsahu je odevzdávání díla stejně důležité jako snímání obrazu a videa. EOS R6 Mark II podporuje automatický přenos obrazových souborů ze zařízení na cloudovou platformu image.canon, odkud je lze snadno sdílet a tisknout.

EOS R6 Mark II lze užívat jako webovou kameru na počítačích PC a Mac s aplikacemi pro videohovory, jako je Skype, Zoom nebo Teams, aniž by bylo nutné instalovat další software. Tato funkce plug-and-play pracuje se standardními ovladači USB Video Class (UVC) a USB Audio Class (UAC), které jsou součástí operačních systémů Windows a macOS. Fotoaparát poskytuje lepší kvalitu obrazu ve srovnání se standardními počítačovými webkamerami, což je ideální k vytvoření dobrého dojmu při videohovorech.

Nástroj k vyjádření tvůrčího záměru
EOS R6 Mark II zachovává komfortní a ergonomické ovládání přístrojů systému EOS a EOS R, takže přechod na nový model bude pro stávající uživatele zcela snadný. Multifunkční sáňky s rozhraním nové generace umožňují užívat fotoaparát EOS R6 Mark II s novou řadou příslušenství včetně nově uvedeného blesku SPEEDLITE EL-5. Toto příslušenství lze použít bez kabelů a v některých případech i bez baterií.

Tělo je vysoce odolné, jak je u přístrojů značky Canon zvykem, a dokáže vzdorovat nepříznivým povětrnostním podmínkám. Elektronický hledáček s vysokým rozlišením 3,69 milionu bodů a snímkovou frekvencí 120 sn./s poskytuje křišťálově čistý obraz při fotografování i filmování. Mimoto EOS R6 Mark II zdědil od modelu EOS R3 asistenční funkci zobrazení imitujícího optický hledáček, která poskytuje přirozený obraz s detaily ve stínech i světlech, s dobrou viditelností v tmavých oblastech a gradací. EOS R6 Mark II je také kompatibilní se stejnými bateriemi LP-E6 a bateriovým gripem jako užívá model EOS R6, ale s výdrží baterie prodlouženou přibližně o 50 % při použití LCD displeje.

Aplikace Canon Camera Connect
Vedle uvedení fotoaparátu EOS R6 Mark II společnost Canon oznamuje také aktualizaci aplikace Camera Connect, která má nový vzhled, vylepšené připojení a jednoduché ovládání. Třetí verze z aplikace vytváří centrální portál, odkud má uživatel snadný přístup k dalšímu softwaru a službám společnosti Canon, včetně aplikace pro tisk nebo cloudové služby image.canon. Z aplikace mohou uživatelé připojit svůj fotoaparát Canon k chytrému telefonu nebo tabletu a užívat je jako dálkové ovládání, upravovat, stahovat a sdílet snímky v terénu, a dokonce stahovat aktualizace firmwaru pro svůj fotoaparát 9.

Společnost Canon dnes na trh uvádí také teleobjektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností RF 135 mm F1,8L IS USM, který je ideální pro fotografování portrétů při slabém osvětlení, a vysoce výkonný blesk SPEEDLITE EL-5 pro fotografování svateb a jiných akcí.

Další podrobnosti o fotoaparátu EOS R6 Mark II jsou k dispozici zde:
https://www.canon.cz/cameras/eos-r6-mark-ii/
bezzrcadlovka nové generace se záznamem v kvalitě až 5,7K/60p 10-bit, C4K/60p 10-bit 4:2:2 bez časového omezení, či 4K/120p, a Slow Motion záznamem až 300 fps FHD

Společnost Panasonic představuje nový videocentrický LUMIX GH6. Nejnovější vlajkový model bezzrcadlovek LUMIX G založené na standardu Micro Four Thirds.

DC-GH6 – Videocentrický fotoaparát s 25M photo, 5.7K/60p, C4K/120p & C4K/60p 4:2:2 10-bit video s neomezeným nahrávaním a bez rizika přehřívaní

V roce 2009 představila společnost Panasonic Lumix GH1, první model řady LUMIX GH s hybridní koncepcí fotoaparátu a videokamery. Od té doby se řada GH vyvíjela, přidávala inovativní funkce a díky svému výkonu, mobilitě a robustnímu designu stala oblíbenou mezi tvůrci po celém světě. LUMIX GH6 je nejnovějším přírůstkem této řady a opět překonává a posouvá hranice možného v nástrojích pro obrazovou tvorbu.

Díky zvýšení efektivního počtu pixelů o více než 20 %* 1 u nového 25,2M Live MOS senzoru se může pochlubit vysokým rozlišením s extrémně rychlým vyčítáním signálu a širokým dynamickým rozsahem. Zcela nová generace procesoru Venus Engine byla rovněž vylepšena o pokročilé technologie zpracování obrazu, které umožňují vykreslit obraz ve vysokém rozlišení s přirozenou strukturou šumu a bohatou reprodukcí barev, což je charakteristickým znakem fotoaparátů LUMIX.

LUMIX GH6 jako první mezi fotoaparáty řady LUMIX G obsahuje V-Log/V-Gamut a poskytuje více než 12 a dokonce více než 13 stupňů širokého dynamického rozsahu při použití režimu Dynamic Range Boost.* 2

Nový model LUMIX GH6 udělal další krok ve vývoji a dosáhl na režimy videa v kvalitě C4K/4K 4:2:2 10-bit 60p s neomezenou dobou záznamu* 3 , 4:2:0 10bit 4K120p, 4:2:2 10bit FHD 240p HFR (High Frame Rate) a FHD až 300fps VFR (Variable Frame Rate) pro zpomalenou reprodukci dynamického pohybu. Kromě režimu 4:2:0 10bit 5,7K 60p lze nahrávat 4:3 Anamorfně 4:2:0 10bit 5,8K 30p (4,4K 60p) s využitím celé plochy snímače. Na monitoru je možné v reálném čase zobrazit roztažené záběry
(Desqueeze Display).

Záznam videa v režimu 5,7K 30p je poprvé u fotoaparátů LUMIX k dispozici ve formátu Apple ProRes 422 HQ, což umožňuje nelineární střih bez překódování.

Lepší technologií distribuce a odvádění tepla se prodloužila doba záznamu.

Model LUMIX GH6 se může pochlubit 7,5 EV výkonnou stabilizací obrazu s technologií Dual I.S.2 pro neroztřesené snímání z ruky. Novinka využívá vysoce přesný pětiosý gyroskopický snímač s novým algoritmem, který umožňuje dosáhnout 7,5stupňové stabilizace v systému Body I.S.* 4 a Dual I.S.2* 5 . Nabízí také širokou škálu formátů záznamu, rozlišení a snímkových frekvencí, z nichž si můžete vybrat podle účelu včetně stabilizace anamorfních objektivů.

Model byl navržen a vyvinut na základě bezprostředních filmařských zkušeností, aby kromě vynikajícího zobrazovacího výkonu a mobility umožnil vysoce kvalitní vyjádření videa a zvýšil efektivitu pracovního postupu od nastavení přes snímání až po postprodukci.

Společně s širokou nabídkou objektivů se společnost Panasonic zavázala stát se lídrem v oboru u tvůrců, kteří hledají nový způsob, jak překonat omezení, která svazují jejich tvořivost.

*1 Ve srovnání se snímačem fotoaparátu LUMIX GH5.
*2 K dispozici pouze v režimu Kreativní video, minimálně ISO 800 ve standardním režimu/ISO2000 ve V-Log/HLG.
*3 Za zaručených provozních podmínek. Při použití baterie. Doba záznamu závisí na kapacitě baterie a záznamového média.
*4 Na základě standardu CIPA [směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=60 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=120 mm), pokud je použit H-ES12060.
*5 Na základě standardu CIPA [Směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=140 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=280 mm), při použití H-FS14140.

Nejmodernější technologie zvyšují kvalitu videa ještě více

Společnost Panasonic vyvinula nový 25,2 megapixelový Live MOS snímač bez LPF (Low-pass Filter), který se může pochlubit vysokým rozlišením, vysokorychlostním vyčítáním signálu s drastickým potlačením problému pohybového zkreslení (rolling shutter) a dosahuje širokého dynamického rozsahu.

Nový procesor Venus Engine poskytuje přibližně dvojnásobný výpočetní výkon* 1 , což umožňuje vysokorychlostní zpracování vyššího počtu pixelů nového snímače a videa s vyšším rozlišením a vyšší bitovou rychlostí. Na jeho vývoji se podílejí tři klíčové technologie – nové inteligentní zpracování detailů, nová 2D redukce šumu a vysoce přesná 3D redukce šumu pro video.

Nové inteligentní zpracování detailů přesněji detekuje ploché části, detailní části a okrajové části snímku, aby byl obraz vysoce realistický.

Nová 2D redukce šumu potlačuje chromatický šum a zlepšuje strukturu jasového šumu, aby byly fotografie čisté a přirozené i při snímání s vysokou citlivostí.

Díky vysoce přesné 3D redukci šumu pro video byla zdokonalena schopnost detekce nehybných a pohyblivých částí, což umožňuje optimalizovat redukci šumu při minimalizaci následných duchů. Výsledkem je zvýšení kvality obrazu videa s dynamickým pohybem. Vysoce přesná funkce Dual 3D Color Control navíc vylepšuje reprodukci barev podle úrovně jasu, sytosti a odstínu pro bohaté a věrné barevné podání.

Kombinace nového pokročilého snímače s vylepšeným výkonem v sytosti barev a novým procesorem umožňuje vykreslit jasnější obraz i při vysokém rozlišení 25,2 megapixelů a nižší minimální citlivosti ISO 100 [Fotografie: ISO 50(rozšířené) – 25600 / Video: ISO 50(rozšířené) -12800].

Dynamický rozsah měří rozsah jasu, který je schopen zachytit v jediném okamžiku. LUMIX GH6 poskytuje více než 12EV (expozičních kroků) širokého dynamického rozsahu pro předinstalovanou funkci záznamu V-Log. Pomocí režimu Zvýšení dynamického rozsahu lze dosáhnout i více než 13 EV* 2 . V novém režimu Dynamic Range Boost se v každém pixelu spojuje obraz s prioritou sytosti generovaný z obvodu s nízkou citlivostí ISO a obraz s nízkým šumem generovaný z obvodu s vysokou citlivostí ISO. Kompozitní obraz dosahuje nízké úrovně šumu a vysoké sytosti, takže výsledkem je jasné a plynulé video s dynamickým rozsahem HDR s bohatou gradací.

Pro svižné snímání z ruky je ve fotoaparátu LUMIX GH6 použit nový superpřesný pětiosý gyroskopický snímač s novým algoritmem, který umožňuje dosáhnout 7,5EV stabilizace obrazu Body I.S.* 3 a Dual I.S.2* 4 . Díky této výkonné stabilizaci obrazu lze v režimu Vysoké rozlišení pořídit i 100megapixelový snímek s vysokým rozlišením i bez stativu, z ruky. V režimu vysokého rozlišení je osm po sobě jdoucích snímků automaticky pořízeno při posunu snímače pomocí mechanismu Body I.S. (Image Stabilizer) a syntetizováno do 100megapixelového ekvivalentu (11552 x 8672 pixelů), který věrně reprodukuje přesné detaily a lze jej uložit jako krásné, vysoce realistické snímky nejen ve formátu RAW, ale také ve formátu JPEG. Díky vysoké mobilitě dosažené kompaktní, lehkou konstrukcí a výkonnou stabilizací Body I.S. umožňuje LUMIX G fotografování, které bylo v minulosti nemožné, například snímání s ultrateleobjektivem z ruky. Pětiosá stabilizace Dual I.S. 2 funguje také při nahrávání videa, včetně videa v rozlišení 4K, které umožňuje nahrávat přirozené videozáznamy, které je radost sledovat. Aplikuje vhodnou kompenzaci podle typu pohybu přesným vyhodnocením jeho příčiny – zda byl vytvořen posunem, nakloněním nebo zatřesením ruky. Funkce Body I. S. kompenzuje pohyb fotoaparátu i při použití výměnného objektivu bez funkce Optical I. S. (např. filmový objektiv).

*1 Ve srovnání s DC-S1H 
*2 K dispozici pouze v režimu Kreativní video, minimálně ISO 800 ve standardním režimu/ISO2000 ve V-Log/HLG. 
*3 Na základě standardu CIPA [směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=60 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=120 mm), pokud je použit H-ES12060. 
*4 Na základě standardu CIPA [Směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=140 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=280 mm), při použití H-FS14140.

Video v profesionální kvalitě pro neomezené vyjádření

Řada LUMIX GH vytvořila epochální průmyslovou senzaci tím, že dosáhla vynikajícího výkonu při záznamu videa s pokročilými funkcemi, které splňují úroveň a standardy profesionální kvality.

Nový LUMIX GH6 se opět vyvíjí a dosahuje neomezeného záznamu videa v kvalitě 4:2:2 10bit C4K/4K 60p * 1 . K dispozici je také 4:2:0 10bitový 4K 120p (ekvivalent 5x zpomaleného záběru* 2 ) a 4:2:2 10bitový FHD 240p HFR (High Frame Rate) záznam videa se zvukem, který umožňuje působivé vyjádření, jako je například zrychlení. FHD až 300 snímků za sekundu (odpovídá 12,5násobnému zpomalení* 2 ) VFR (Variable Frame Rate) umožňuje zpomaleně reprodukovat dynamický pohyb objektu.

Kromě režimu 4:2:0 10bit 5,7K 60p lze zaznamenávat i 4:2:0 10bit 5,8K 30p (4,4K 60p) anamorfní 4:3 video s využitím celé plochy snímače. Na monitoru je možné zobrazit záběry ve výsledném poměru v reálném čase.

Interní záznam videa 5.7K 30p je poprvé v řadě LUMIX k dispozici v ProRes 422 HQ a ProRes 422 s použitím karty CFexpress typu B, která umožňuje efektní nelineární střih bez překódování. DCI4K a FHD ProRes 422 HQ a ProRes 422 budou také podporovány v budoucí aktualizaci firmwaru.

LUMIX GH6 také umožňuje interní záznam v kvalitě 4:2:2 10bit C4K 60p při současném simultálním výstupu 4:2:2 10bit C4K 60p přes HDMI.

Jelikož je osazen nejnovějším konektorem HDMI 2.1, bude po budoucí aktualizaci firmwaru podporovat video výstup C4K 120p HDMI. Kromě toho se pracuje na možnosti výstupu C4K 120p RAW na monitorový rekordér Atomos Ninja V+ přes HDMI 2.0, který bude také k dispozici v budoucí aktualizaci firmwaru.

LUMIX GH6 využívá snímání V-Log/V-Gamut, které poskytuje vysoký dynamický rozsah a široké a bohaté barevné pokrytí. Funkce V-Log vykresluje velmi plochý obraz při zachování všech barevných informací v obraze. To znamená, že při postprodukčních procesech je větší prostor pro různé úpravy snímků. Snímač Live MOS fotoaparátu LUMIX GH6 dosahuje širokého barevného gamutu známého jako V-Gamut, což je optimální barevný prostor, který je širší než BT.2020. V-Log má charakteristiky logaritmické křivky, které poněkud připomínají negativní film, a V-Gamut poskytuje barevný prostor ještě větší než film.

LUMIX GH6 využívá proslulou kolorimetrii řady filmových kamer VariCam. Ve výchozím nastavení je ve fotoaparátu k dispozici převodní tabulka V709 LUT (Look Up Table) se standardem Rec.709. Videozáznam s aplikovanou LUT je možné zobrazit nejen v živém náhledu, ale také při přehrávání pomocí funkce V-Log View Assist. Kromě běžného formátu.vlt lze nově použít také 3D LUT.cube.

LUMIX GH6 nabízí řadu praktických funkcí. Ve fotografickém režimu je k dispozici řada nastavení včetně různých předvoleb gama typu Cinelike. „Cinelike D2“ a „Cinelike V2“ mají podobné charakteristiky nastavení gama pro filmovou produkci. V reakci na požadavky profesionálních uživatelů jsou k dispozici asistenční funkce videa, jako je Waveform Monitor, Vector Scope, Zebra Pattern, Spot Meter, Frame Marker, anamorfní zobrazení Desqueeze, indikátor REC záznamu červeným rámečkem a přední/zadní vypínatelné kontrolky Tally. Novinkou u LUMIX GH6 je funkce Safety Zone Marker, která zobrazuje vodítko 95 %, 90 % nebo 80 % záznamové plochy pro zajištění bezpečné zóny pro kompozici a titulky.
Středová značka nyní umožňuje zvolit typ značky. V položce Nastavení teploty barev lze nyní na obrazovce záznamu zobrazit hodnoty v Kelvinech.

Zvuk lze nahrávat až 4kanálově v 24bitové kvalitě se vzorkováním 48/96kHz s vysokým rozlišením* 3 jak pomocí mikrofonu XLR připojeného přes mikrofonní adaptér XLR DMW-XLR1 (Ch1 Ch2), tak pomocí vestavěného mikrofonu (Ch3, Ch4). Uživatelé mohou kombinovat několik typů externích mikrofonů, které odpovídají situaci, v níž se nahrává, jako jsou venkovní rozhovory, kde je třeba zaznamenat hlas řečníků i okolní zvuk. Kanál, který se má použít pro sluchátka, lze přepínat během nahrávání videa a nabídky zvuku lze přímo otevřít pomocí tlačítka Fn1 na horní straně GH6 pro snadnou kontrolu úrovně zvuku během čtyřkanálového záznamu zvuku. Pro externí mikrofon je k dispozici stereofonní konektor 3,5 mm (jack).

Ve fotoaparátu lze také vytvářet časosběrná videa 4K 60p. Funkce vyrovnání expozice automaticky upravuje expozici tak, aby nedocházelo k velkým změnám jasu mezi sousedními snímky a vznikaly tak vyrovnané časosběrné záběry. Časosběrné video lze nově vytvořit snadnou pouhým určením doby snímání a přístroj sám zkalkuluje potřebný počet pořízených snímků a intervalů mezi nimi.

V budoucí aktualizaci firmwaru bude přidána funkce USB host, která umožní zapisovat data přímo na SSD.

*1 Za zaručených provozních podmínek. Při použití baterie. Doba záznamu závisí na kapacitě baterie a záznamového média.
*2 V 24p
*3 Čtyřkanálový záznam zvuku je k dispozici ve formátech ProRes a MOV.

Agilní mobilita a inteligentní ovládání pro profesionální použití

Díky novému snímači a novému procesoru pro zpracování obrazu se zlepšil výkon automatického ostření LUMIX GH6. Díky rychlejšímu zpracování signálu novým obrazovým procesorem a vylepšenému algoritmu automatického zaostřování se výrazně zvýšil výkon detekce objektů, čímž model dosahuje vyšší přesnosti automatického zaostřování.

Na podporu vysoce přesného ostření nabízí LUMIX GH6 praktické možnosti manuálního zaostření. Zatímco při nelineárním nastavení se zaostření posouvá o proměnnou hodnotu podle rychlosti otáčení zaostřovacího kroužku, při lineárním nastavení se posouvá o určenou hodnotu podle úhlu otočení zaostřovacího kroužku. Citlivost (velikost posunu zaostření na jedno rotační kvantum) lze zvolit v rozmezí 90 až 360 stupňů po 30 stupních, aby bylo možné pracovat se zamýšleným ostřením. Pomůcka k manuálnínu ostření (Asistent MF), která umožňuje zvětšit zaostřovací bod, je nyní k dispozici nejen při fotografování, ale také při nahrávání videa*.

LUMIX GH6 je schopen vysokorychlostního sériového snímání rychlostí 14 (AFS) / 8 (AFC) snímků s mechanickou závěrkou a 75 snímků/s s elektronickou závěrkou.

LUMIX GH6 je vybaven třípalcovým dotykovým displejem s širokým pozorovacím úhlem, poměrem stran 3:2 a vysokým rozlišením 1 840 000 bodů. Konstrukce monitoru a umístění konektorů (HDM, USB, Audio) se navzájem neruší a umožňují volné nastavení úhlu sklonu/otáčení monitoru bez omezení, i když jsou připojeny kabely.

Velký hledáček LVF (Live View Finder) OLED (Organic Light-Emitting Diode) s rozlišením 3 680 000 bodů má vysoký poměr zvětšení přibližně 1,52x / 0,76x (ekvivalent 35mm fotoaparátu).

*Do 60p. Nefunguje v režimu proměnlivé snímkové frekvence. 

Spolehlivá kvalita a výkon k profesionálnímu použití a konektivitě

Pro nepřetržitý záznam videa je fatálním problémem přehřívání, zejména při vysokém rozlišení a snímkové frekvenci. LUMIX GH6 však dosahuje neomezené doby záznamu videa* 1 v kvalitě C4K 60p 4:2:2 10-bit díky optimalizaci cesty odvádění tepla a pomocí mechanismu nuceného chlazení a umožňuje dlouhodobý záznam videa VFR/HFR, ProRes a záznamu ve vysokém rozlišení přesahujícím 4K.

Aby byl LUMIX GH6 dostatečně odolný i při náročném používání v terénu, má přední/zadní rám vyroben z hořčíkové slitiny a je nejen odolný proti stříkající vodě* 2 ale i proti prachu a mrazu až do -10 stupňů Celsia. Závěrka má životnost přibližně 200 000 cyklů. Tlačítko Rec je umístěno na horní i přední straně fotoaparátu, což usnadňuje spuštění a zastavení záznamu i při snímání pod nízkým úhlem nebo, použitím v kleci.

LUMIX GH6 je vybaven dvěma sloty na paměťové karty. Karta CFexpress (typ B) podporuje interní záznam videa s vysokým datovým tokem 800 Mb/s nebo vyšším, včetně 5,7K 30p ProRes 422 HQ a C4K 60p ALL-I. Paměťová karta SD UHS II V90 podporuje interní záznam videa s rychlostí 600 Mb/s nebo nižší. Při záznamu na obě karty je možné také zvolit metodu záznamu s možností režimu Štafetový záznam, Záložní záznam, Alokační záznam (Relay Recording, Backup Recording, Allocation Recording.

Pro obrazový výstup je k dispozici plnohodnotný terminál HDMI typu A. Navíc je přibalen držák kabelového zámku pro kabel HDMI/USB, který zabraňuje problémům, jako je odpojení při natáčení. LUMIX GH6 podporuje rozhraní USB 3.2 Gen 2 pro vysokorychlostní zápis a čtení. Baterii s vysokou hustotou energie 2200mAh lze dobíjet přes síťový zdroj nebo přímo přes USB dle toho, co uživatelům více vyhovuje. Vyhovuje také standardu USB PD (Power Delivery) pro současné napájení i nabíjení při použití odpovídající nabíječky baterií DMW-BTC15 (prodává se samostatně). LUMIX GH6 je také kompatibilní se T/C synchronizací s časovým kódem IN/OUT prostřednictvím synchronizačního konektoru a přibaleného převodní kabelu BNC. To usnadňuje nelineární střih záznamů pořízených více kamerami.

Wi-Fi v pásmu 5 GHz (IEEE802.11ac)* 3 je k dispozici stejně jako v pásmu 2.4 GHz (IEEE802.11b/g/n). To zajišťuje bezpečné a stabilní spojení nejen s chytrým telefonem nebo tabletem, ale také s dalšími zařízeními na místě natáčení, která umožňují bezproblémové dálkové ovládání. Rychlost přenosu foto/video dat se zvyšuje při použití pásma 5 GHz. Kompatibilita s nízkoenergetickým Bluetooth 5.0 (tzv. BLE: Bluetooth Low Energy) umožňuje neustálé spojení s chytrým telefonem nebo tabletem s minimální spotřebou energie. Nastavení fotoaparátu LUMIX GH6 lze také kopírovat a bezdrátově přenášet do ostatních fotoaparátů GH6 při použití více fotoaparátů GH6. Aplikace LUMIX Sync pro zařízení iOS/Android umožňuje dálkové ovládání fotoaparátu pomocí chytrého telefonu nebo tabletu přes jednoduché bezdrátové připojení. Kromě bezdrátového ovládání pomocí dálkové spouště DMW-RS2 (prodává se samostatně) umožňuje aplikační software LUMIX Tether fotografování a nahrávání s připojením přes USB. Uživatelé mohou současně ovládat až 12 zařízení připojením k počítači. Umožňuje jim zobrazit obraz na velké obrazovce počítače i během záznamu.

*1 Za zaručených provozních podmínek. Při použití baterie. Doba záznamu závisí na kapacitě baterie a záznamového média. 
*2 Odolnost proti stříkající vodě je termín, který označuje dodatečnou úroveň ochrany tohoto fotoaparátu proti působení minimálního množství vlhkosti, vody nebo prachu. Odolnost proti stříkající vodě nezaručuje, že nedojde k poškození, pokud je tento fotoaparát vystaven přímému kontaktu s vodou. 
*3 5GHz Wi-Fi není v některých zemích k dispozici.
 

Široká škála objektivů LUMIX G – Exkluzivně navržená pro fotoaparát Micro Four Thirds

Řada Panasonic LUMIX G se může pochlubit celkem 30 objektivy Micro Four Thirds, z nichž si můžete vybrat podle účelu použití. Můžete použít i objektivy LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm / F1,7 ASPH. (X-H1025) a LEICA DG VARIO-SUMMILUX 25-50 mm / F1,7 ASPH. (H-X2550) se zoomem a vysokou světelností F1,7, který je oblíbený u profesionálních filmových tvůrců, stejně jako další objektivy s konstantní světelností F1,7 nebo F2,8. Kromě toho si LUMIX GH6 pamatuje název a ohniskovou vzdálenost analogových objektivů, jako jsou anamorfní objektivy nebo staré objektivy, aby při použití těchto objektivů automaticky zajistil vhodné nastavení stabilizátoru obrazu v těle fotoaparátu.

Společnost Panasonic přezkoumala a aktualizovala firmware objektivů, aby zohlednila jejich použití s fotoaparátem LUMIX GH6. Při použití objektivů H-E08018/H-X1025/H-X2550/H-ES12060/H-ES50200/H-RS100400/H-XA025/H-ES200/H-HSA12035/H-FS12060/H-HSA35100/H-FSA45200/H-FSA100300 je možné ovládat činnost automatického ostření (AF) stisknutím tlačítka spouště do poloviny nebo stisknutím tlačítka AF-ON, pokud je v režimu videa s vysokou snímkovou frekvencí nastaveno [200.00p]. Po této aktualizaci budou následovat objektivy H-NS043/H-X012/H-X015, které budou mít také ovládání zaostřovacího kroužku a vylepšený výkon AF v režimu 24,00p/23,98p. Aktualizace firmwaru objektivů H-NS043/H-X012/H-X015 je naplánována na 1. března, 2022.

*Další informace o aktualizaci firmwaru objektivu naleznete na adrese:
https://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/download/index.html.

Budoucí aktualizace firmwaru

Pro zvýšení výkonu GH6 budou níže uvedené funkce k dispozici s budoucí aktualizací firmwaru podle potřeb zákazníků.
・DCI4K ProRes 422 HQ / ProRes 422
・DCI4K ProRes 422 HQ / ProRes 422
・Přímé nahrávání na USB-SSD
・Výstup videa 4K 120p HDMI během živého náhledu
・DCI 4K 120p HDMI RAW Video Data Output to ATOMOS Ninja V+
– Značky Micro Four Thirds™ a Micro Four Thirds Logo jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti OM
Digital Solutions Corporation v Japonsku, Spojených státech, Evropské unii a dalších zemích.
– Apple a ProRes jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Apple Inc. ve Spojených státech a/nebo
dalších zemích.
– ATOMOS / Ninja V jsou registrované ochranné známky společnosti ATOMOS Limited.
– Android a Google Play jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Google Inc.
– iOS je ochranná známka nebo registrovaná ochranná známka společnosti Cisco v USA a dalších zemích a používá se na základě
licence.
– Slovní značka a loga Bluetooth® jsou registrované ochranné známky vlastněné společností Bluetooth SIG, Inc. a jakékoli použití
takových značek společností Panasonic Corporation podléhá licenci.Ostatní ochranné známky a obchodní názvy jsou ochranné známky
příslušných vlastníků.
– „Wi-Fi®“ je registrovaná ochranná známka společnosti Wi-Fi Alliance®.
– CFexpress Ver2.0 typ B je ochranná známka licencovaná společností CompactFlash Association.
– Logo SDXC je ochranná známka společnosti SD-3C, LLC.
– Termíny HDMI a HDMI High-Definition Multimedia Interface a logo HDMI jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky
společnosti HDMI Licensing, LLC ve Spojených státech a dalších zemích.
– Loga USB-IF jsou ochranné známky společnosti USB Implementers Forum, Inc.
– Ostatní názvy, názvy společností a názvy produktů uvedené v tomto dokumentu jsou ochranné známky nebo registrované ochranné
známky příslušných společností.
– Specifikace se mohou změnit bez předchozího upozornění. Kompaktní a lehká filmová kamera EOS R5 C pro novou generaci tvůrců vizuálního obsahu

PRAHA, 19. ledna 2021 – Společnost Canon Europe dnes představuje výkonnou hybridní filmovou kameru EOS R5 C, která spojuje profesionální kinematografické schopnosti přístrojů řady Cinema EOS s fotografickými funkcemi systému EOS R. Plnoformátový snímač typu CMOS s vysokým rozlišením, procesor DIGIC X a bajonet RF umožňují pořizovat vysoce kvalitní videozáznam v rozlišení 8K a statické snímky o rozlišení 45 Mpx rychlostí až 20 snímků za sekundu – to vše v jednom těle. Kompaktní, ale všestranné tělo kamery EOS R5 C, které staví na revolučních filmových schopnostech modelu EOS 5D Mark II, vychází vstříc potřebám nové generace tvůrců obrazového obsahu a menších produkcí. Společnost Canon řadu Cinema EOS neustále zdokonaluje. Oznámila i novou verzi firmwaru a s ním významné vylepšení schopností oblíbeného modelu EOS C70. Už tak vynikající schopnosti systému Cinema EOS se nyní rozšíří mimo jiné o 12bitový záznam ve formátu Cinema RAW Light.

První hybridní kamera Canon řady Cinema EOS
EOS R5 C je prvním modelem úspěšného systému Cinema EOS, který podporuje interní záznam ve formátu 8K 30p RAW a až 60p při použití externího zdroje napájení, čímž lze dosáhnout mimořádné čistoty obrazu a získat takřka neomezené možnosti postprodukce. Aktivní interní chladicí systém umožňuje filmovat dlouhé hodiny 1 ve vysokém rozlišení 8K. Díky podpoře HDR podle standardů PQ a HLG spolu s populární gama křivkou Canon Log 3 mohou filmaři zachytit působivé, realistické záběry a využít širší možnosti tvůrčího vyjádření, aby diváka vtáhli do obrazu. Kamera je vybavená uznávaným systémem automatického ostření se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF a nabízí funkce Eye AF a EOS iTR AF X, které zajišťují zcela přesné zaostření každého záběru. Tato pokročilá technologie automatického ostření v reálném čase sleduje oči osoby v záběru a dokáže dokonce sledovat pohyb hlavy, když se odvrátí. Kamera je vybavená elektronickou stabilizací obrazu, která spolupracuje s optickou stabilizací u kompatibilních objektivů. Řízená součinnost obou systémů zmírňuje vliv otřesů při snímání z ruky a zajišťuje plynulost a ostrost všech záběrů. Díky 45megapixelovému snímači a procesoru DIGIC X dokáže kamera EOS R5 C pořizovat také špičkové fotografie s mimořádně rychlým sériovým snímáním až 20 snímků za sekundu. Procesor DIGIC X přináší také inovace v oblasti odstraňování šumu a umožňuje pracovat s citlivostí až 51 200 ISO – ideální pro filmování a fotografování v prostředích s nízkou hladinou osvětlení, například při halových sportovních událostech. Fotografové získávají větší tvůrčí svobodu díky ukládání snímků do formátu HEIF s 10bitovou barevnou hloubkou, a tedy s možností rozšířeného dynamického rozsahu a barevného gamutu. Další možnosti nabízí intervalový časovač, který umožňuje zachytit působivé časosběrné snímky s vysokým rozlišením.

Zjednodušené pracovní postupy v rozlišení 8K
Kamera EOS R5 C zapisuje interně ve formátu Cinema RAW Light, který zachovává vysoce věrný 12bitový obraz s širokým dynamickým rozsahem a barevným gamutem při rozumné velikosti datových souborů. Společnost Canon také představila tři nově vyvinuté varianty formátu RAW, včetně RAW HQ (vysoká kvalita), RAW ST (standardní) a RAW LT (úsporná), takže si uživatelé mohou zvolit odpovídající režim podle svých potřeb a produkčního procesu. Dva sloty pro paměťové karty – CFexpress 2.0 typu B a UHS-II SD – nabízí pokročilé možnosti simultánního záznamu, kde lze na jednotlivé karty současně zaznamenávat v různém formátu, rozlišení a bitové hloubce, což poskytuje větší flexibilitu při zpracování. Platí to i pro záznam zvuku při snímání v rozlišení 4K 120p. Vedle 12bitového formátu Cinema RAW Light podporuje EOS R5 C oblíbený 10bitový formát XF-AVC s datovým tokem až 810 Mb/s a všestranně použitelný formát MP4 s různými možnostmi nastavení.
Díky plnoformátovému 8K snímači umožňuje EOS R5 C po interním převzorkování záznam v rozlišení 4K a Full HD s mimořádnou čistotou, vynikajícím podáním barev a nízkým šumem. To také umožňuje záznam s vysokou snímkovou frekvencí v rozlišení 4K 120p bez ořezu a při zachování funkce automatického ostření.

Všestrannost a konektivita
V kameře EOS R5 C poskytuje společnost Canon profesionálním tvůrcům obsahu všestranný nástroj, který jim pomůže splnit stále náročnější požadavky, které jsou na ně kladené. Nová kamera využívá inovativní bajonet RF s krátkou vzdáleností příruby od roviny snímače a dvanáctipólovým konektorem pro rychlejší komunikaci mezi tělem a objektivem. Lze ji tedy používat s objektivy řady EF a RF i kinematografickými objektivy Canon, stejně jako s anamorfními objektivy jiných výrobců pro dosažení širšího poměru stran pro účely stříbrného plátna. Vyhovět stoupající poptávce po obsahu pro virtuální realitu umožňuje spojení 8K videa s novým stereoskopickým objektivem Canon RF 5,2mm F2,8L Dual Fisheye, které zjednodušuje celý proces výroby imerzivního VR obrazu od záznamu po konečné zpracování. Vedle flexibility při výběru objektivů nabízí kamera i široké možnosti připojení příslušenství pomocí multifunkčních sáněk, totožných s modely EOS R3 a XF605. Těmi lze přímo připojit a napájet příslušenství, jako je stereofonní mikrofon Canon DM-E1D, blesk Canon Speedlight 470EX-AI nebo XLR audio adaptér CA-XLR2d od společnosti TASCAM. Kamera EOS R5 C je také vybavená samostatným terminálem pro přenos časových značek kvůli integraci do profesionálních sestav s více kamerami. Díky pokročilé konektivitě mohou uživatelé využívat aplikaci Content Transfer Mobile 2 k přenosu souborů přes FTP a úpravě metadat ML-G2 – ideální pro žurnalistiku a samostatné kameramany.

Kompaktní tělo s obvyklým uspořádáním ovládacích prvků
Aby přístroj EOS R5 C skutečně nabízel to nejlepší z obou světů, má dvě samostatná menu pro fotografování a pro video – systém EOS R a rozhraní Cinema EOS. Uživatelé mohou pomocí třípolohového voliče mezi režimy jednoduše přepínat a přistupovat k příslušným nastavením. Díky 13 programovatelným tlačítkům a řadě profesionálních funkcí pro záznam videa nabízí EOS R5 C velmi široké možnosti přizpůsobení. Tato vysoce výkonná filmová kamera je vybavená také 0,5palcovým
OLED hledáčkem s vysokým rozlišením 5,76 milionu bodů pro přesnou analýzu obrazu, bodovým maticovým displejem na horní straně pro rychlou kontrolu nastavení a jasným kloubovým 3,2palcovým HD LCD monitorem pro pohodlné sledování z různých úhlů za dne i v noci. Kamera je navržená s ohledem na samostatné kameramany – mimořádně lehké tělo o hmotnosti pouhých 680 g je aktuálně nejmenším a nejlehčím přístrojem řady Cinema EOS. Tělo, byť kompaktní, má robustní rám z hořčíkové slitiny a je odolné vůči prachu a povětrnostním vlivům, přičemž promyšlené vnitřní uspořádání odděluje proudění chladicího vzduchu od elektrických obvodů.


Aktualizace firmwaru kamery EOS C70

Nejnovější aktualizace firmwaru kamery C70 zpřístupňuje pokročilé funkce, včetně nové možnosti záznamu do formátu Cinema RAW Light LT 4K a funkce záznamu XF-AVC proxy, která to umožňuje. Díky formátu Cinema RAW Light LT, zdokonalené kvalitě obrazu a novým funkcím snímání po jednotlivých políčkách a v nastavených intervalech nabízí kamera EOS C70 tvůrcům nové kreativní možnosti, včetně fázové animace a časosběrného videa. Firmware vydaný v prosinci 2021 také zlepšuje kompatibilitu s dalšími 12 objektivy při použití bajonetové redukce EF-EOS R 0,71x s plnou optickou korekcí, přenosem metadat a podporou automatického ostření. To uživatelům poskytuje větší flexibilitu při výběru objektivu.

Aktualizace firmwaru kamery EOS C70 je k dispozici ke stažení zde:

https://www.canon.cz/support/consumer_products/products/digital_cinema/digital_cinema_camera/eos-c70.html?type=firmware


EOS R5 C, dosud nejmenší a nejuniverzálnější kamera řady Cinema EOS, je dokonalý hybrid. Přináší, co si profesionální tvůrci obsahu mohou přát, od bezproblémové práce s 8K videem po vysokorychlostní snímání fotografií ve vysoké kvalitě.

EOS R5 C – hlavní funkce a vlastnosti:

 • Plnoformátový snímač s rozlišením 8K/30p a záznamem do 12bitového formátu RAW nebo 8K/60p při použití externího zdroje napájení
 • Statické snímky o rozlišení 45 Mpx s rychlostí snímání až 20 sn./s
 • Přesné automatické ostření pohybem očí Dual Pixel CMOS AF a inteligentní sledování obličeje a hlavy pomocí funkce EOS iTR AF
 • Široké spektrum profesionálních formátů záznamu včetně tří nových variant Cinema RAW Light
 • Aktivní chlazení pro natáčení dlouhých časových úseků
 • Terminál časového kódu
 • Bajonet RF s pokročilou kombinovanou stabilizací obrazu
 • Pokročilé možnosti připojení a multifunkční sáňky pro příslušenství


Vysoce kvalitní a všestranná kamera představuje robustní řešení pro natáčení na dálku ve venkovních podmínkách

PRAHA, 1. prosince 2021 – Společnost Canon Europe dnes oznámila rozšíření řady vzdálených kamerových systémů o malý robustní model CR-X300. CR-X300 stane po boku modelů kamer s rotací, náklonem a zoomem (PTZ) Canon CR-N500, CR-N300 a CR-X500. CR-X300 nabízí vysoce kvalitní video výstup 4K a podporu různých IP protokolů, které uspokojí nároky poptávky po produkci na dálku. Díky jednoduchému ovládání a řadě možností připojení kamera CR-X300 zjednodušuje filmování na dálku. Odolná kamera s ochranou proti povětrnostním vlivům je ideální pro venkovní prostředí, zejména tam, kde jsou omezené finanční a prostorové možnosti.

Špičková obrazová kvalita v rozlišení 4K za každého světla
Kamera CR-X300 vybavená pokročilými obrazovými technologiemi společnosti Canon vychází vstříc poptávce po profesionálním vybavení pro tvorbu v 4K. Srdcem kamery je procesor DIGIC DV6, který produkuje mimořádně kvalitní obraz v rozlišení 4K UHD se snímkovou frekvencí až 30P při desetibitové barevné hloubce a vzorkování 4:2:2. Model CR-X300 využívá snímač typu CMOS o velikosti 1/2,3 palce a proslulý hybridní systém automatického ostření společnosti Canon. Díky tomu dokáže rychle a přesně zaostřovat i při slabém osvětlení. Odnímatelný infračervený filtr zlepšuje kvalitu obrazu v infračervené části spektra. Kamera je proto ideální pro snímání za velmi špatných
světelných podmínek, jako jsou televizní reality show nebo noční natáčení divoké přírody. CR-X300 využívá pokročilou optickou technologii Canon a je vybavena stabilizovaným objektivem s 20násobným optickým transfokátorem a s maximální světelností f/1,8 u nejkratší ohniskové vzdálenosti. I to přispívá ke kvalitě obrazu při nízké úrovni osvětlení. Díky vestavěnému odstupňovanému ND filtru s maximální hodnotou 1/8 ND funguje kamera stejně dobře i v jasnějším prostředí – například při filmování za jasného dne.

Široké možnosti přenosu obrazu
PTZ kamery značky Canon včetně modelu CR-X300 podporují řadu protokolů pro přenos videa, ovládání kamery a streamování 4K videa přes IP. Mezi implementované protokoly patří RTMP/RTMPS, NDI|HX 1 , standardní komunikační protokol RTP/RTSP a nově vyvinutý protokol XC společnosti Canon, který umožňuje živý přenos přímo do zvolené sítě pro poskytování obsahu a zefektivňuje tak produkci. Protokol XC nabízí další výhodu v tom, že umožňuje užití jiných PTZ kamer a videokamer, například modelů řady Cinema EOS, ve stejném produkčním systému jako CR-X300. Kamera CR-X300 nabízí také řadu možností připojení včetně PoE++, HDMI a 6G-SDI. Díky této flexibilitě ji lze snadno začlenit do stávajících produkčních systémů a stávajících pracovních postupů.

Vylepšené ovládání, jednoduché použití
Kamera CR-X300 využívá sofistikovaný mechanismus otáčení a náklonu s proměnnou rychlostí 0,3°/s až 60°/s, což umožňuje obsluze plynule sledovat akci. Tato výkonná venkovní kamera je kompatibilní s nedávno představeným ovladačem Canon RC-IP100 a aplikací pro dálkové ovládání kamery přes IP, ale také s vybranými ovladači jiných výrobců. Filmaři tak mají možnost sestavit si vybavení tak, jak jim vyhovuje. Díky podobným možnostem uživatelského nastavení obrazu jako u kamery CR-N300 se dokáže CR-X300 barevně sladit s jinými kamerami Canon řady Cinema EOS nebo XF/XA, přičemž nastavení jsou optimalizována pro specifické podmínky a situace, jako je sport,
portrét, slabé osvětlení nebo reflektor.

Robustní, avšak kompaktní provedení
Kamera CR-X300 je koncipovaná tak, aby uspokojila rostoucí poptávku po distribuci videa – ať živě nebo ze záznamu – z venkovních prostředí, jako jsou sportovní akce nebo zábavní parky. Mnoho PTZ kamer využívá odolná pouzdra, zatímco CR-X300 má přímo tělo odolné proti prachu a vodě s krytím IP65 s povrchovou úpravou chránící proti povětrnostním vlivům a vestavěným stěračem, který zajišťuje čistý obraz i za deštivého počasí. Robustní konstrukce kamery odolá větru o rychlosti až 60 m/s a teplotám v rozmezí -15 °C až +40 °C. CR-X300 s hmotností přibližně 7 kg a praktickou rukojetí je velmi kompaktní a snadno přenosný model ideální pro filmování v terénu.

Další informace o kameře CR-X300 naleznete na stránkách: https://www.canon.cz/ptz-cameras/cr-x300/

CR-X300 – hlavní funkce a vlastnosti:
– Video v rozlišení 4K 30p UHD a 60p FHD
– Snímač typu CMOS o úhlopříčce 1/2,3 palce
– 20x optický zoom a 20x digitální zoom
– Technologie hybridního automatického ostření a stabilizace obrazu
– Různé IP přenosové a řídicí protokoly včetně NDI|HX1 1 , RTMP/RTMPS, standardního komunikačního protokolu RTP/RTSP a protokolu Canon XC
– Voděodolnost a prachotěsnost podle standardu IP65 režim IR
– HDMI / 6G-SDI / PoE++
– Odstupňovaný ND filtr

Cena nové kamery Canon CR-X300 je k dostání na vyžádání.Svou mimořádnou obrazovou kvalitou a špičkovým nástrojům pro monitorování HDR je přenosný displej DP-V1830 ideální pro terénní produkční týmy

PRAHA, 1. prosince 2021 – Společnost Canon Europe dnes představila přenosný referenční monitor DP-V1830, který nabízí dokonalou reprodukci obrazu v rozlišení 4K. Nový model reaguje na aktuální rozmach vysílání a tvorby filmů v rozlišení 4K HDR. Monitor nekompromisních kvalit se může pochlubit mimořádně věrným podáním barev, přičemž nástroje pro kontrolu HDR poskytují produkčním týmům detailní informace potřebné pro podrobnou analýzu obrazu. DP-V1830 je lehký, a tedy ideální pro vysílání, přenosové vozy a kontrolu HDR při natáčení.

Věrné podání obrazu
LCD monitor s úhlopříčkou 18 palců, rozlišením 4K UHD, podporou HDR a jasem 1000 cd/m² v celé ploše obrazu nabízí čistý a jasný obraz vysoké kvality. Monitor DP-V1830 využívá pokročilou zobrazovací technologii Canon, která zajišťuje konzistentní jas a široký barevný gamut. Díky tomu splňuje náročné požadavky na vysílání v HDR a gradaci barev v postprodukci. Díky mimořádně nízkému jasu černé na úrovni 0,001 cd/m2 dosahuje monitor bezchybného podání HDR a vynikající věrnosti barev. Získal díky tomu certifikaci Dolby Vision a dosáhl stupně 1A podle normy EBU Tech 3320. (Stupeň 1A za kontrastní poměr, špičkový jas, úroveň černé, rovnoměrnost jasu v ploše obrazu a dobu zpoždění.)

Pokročilé nástroje pro monitorování HDR
Vedle dokonalého podání obrazu využívá tento referenční monitor špičkové pokročilé nástroje Canon pro monitorování HDR, například monitor průběhu signálu HDR Waveform Monitor a False Colour, které slouží k detailní analýze obrazu při produkci. Spolu s tradičními funkcemi pro monitorování HDR využívá tento model také průkopnické nové nástroje, jako je kontrola hodnoty obrazových bodů, sledování hodnot mimo gamut/rozsah jasu nebo přímé porovnání HDR/SDR, které poskytují podrobné informace o každém aspektu signálu.

Vylepšená konektivita a přenosnost
DP-V1830 nabízí široké možnosti připojení, díky nimž lze snadno začlenit do stávajících produkčních procesů. Je vybavený čtyřmi rozhraními 12G-SDI pro vstup a čtyřmi pro výstup a jedním vstupem HDMI. Podporuje desetibitový signál 4K 60P 4:2:2 nebo dvanáctibitový 4K 30P 4:4:4 a zvládne dokonce vysoké rozlišení 8K pro budoucí potřeby tvorby obrazového obsahu. DP-V1830 podporuje současné zobrazení v rozlišení až 4K v sestavě dvou nebo čtyř monitorů – ideální pro produkci s výstupy z více kamer. Kompaktní, avšak odolné provedení s tenkými rámečky a nízkou hmotností pouhých 7,5 kg předurčuje monitor DP-V1830 pro svižnou produkci na cestách.

Konstruovaný pro budoucnost
Monitor DP-V1830 je vybavený zcela novou platformou společnosti Canon pro zpracování obrazu. Ta do budoucna umožní i aktualizace firmwaru, které rozšíří a zdokonalí jeho schopnosti. Canon plánuje v létě 2022 vydat nový firmware, který mimo jiné přidá monitor průběhu signálu RGB Parade a umožní přepínání vstupů prostřednictvím multifunkčního rozhraní SDI 2 , 3 . Pro lepší přehled a kontrolu nad kvalitou obrazu bude upgrade zahrnovat i možnost současného zobrazení dvou nebo čtyř kanálů, které uživatelům umožní aplikovat jednotlivé vyhledávací tabulky (LUT) na každý vstup a také diagram chromatičnosti znázorňující rozložení barev v celém obrazu.

Monitor DP-V1830 bude v prodeji od 1. čtvrtletí 2022. Další informace o monitoru naleznete na stránkách: https://www.canon.cz/video-cameras/dp-v1830/

DP-V1830 – hlavní funkce a vlastnosti:
– 18″ 4K HDR displej s jasem 1 000 cd/m2 v celé ploše obrazovky
– Pokročilé nástroje pro monitorování HDR
– Mimořádná obrazová kvalita, která dosahuje standardů Dolby Vision a EBU TECH3320
– Nekompromisní konektivita prostřednictvím rozhraní 4x 12G-SDI a 1x HDMI
– Kompaktní a lehké provedení o hmotnosti 7,5 kg

Cena nového displeje Canon DP-V1830 je k dostání na vyžádání.V několika posledních letech otřásla produktová řada objektivů Sirui 1,33X APS-C trhem díky svému výjimečnému optickému výkonu za konkurenceschopnou cenu. Nyní připravila společnost Sirui pro filmaře další tahák – nový objektiv 50 mm T2.9 1,6x pro full frame, o kterém se dá říci, že nemá ve své třídě konkurenci.

Jako třetí oko filmařů má ohnisková vzdálenost 50 mm takový zorný úhel, který se velmi blíží lidskému oku. Tento 50mm objektiv je vybaven 1,6násobným faktorem stlačení a může poskytovat takový horizontální zorný úhel, jaký bychom čekali od běžného 31mm objektivu, a úžasně rozostřené pozadí, které váš příběh pozvedne na novou úroveň.

Při natáčení s široce otevřenou clonou T2,9 se zaostřením na objekt dosáhnete záběru s malou hloubkou ostrosti, díky čemu objekt vynikne a ostatní oblasti zůstanou rozostřené.

Objektiv vytváří okouzlující kinematografické modré odlesky, kterými jsou anamorfní objektivy známé a které dodávají vašemu filmovému příběhu novou dimenzi.

Ať již natáčíte velkolepé scény nebo běžné záběry, obraz, kterého tímto objektivem dosáhnete, bude vynikající kvality, s vysokým rozlišením a skvělou ostrostí.

Tento objektiv je vybaven 1,6násobným faktorem stlačení. Při natáčení v poměru 3:2 se dosáhne poměru stran 2,4:1. A pokud natáčíte ve více filmovém formátu 16:9, bude výsledkem mnohem širší poměr stran 2,8:1 a zážitek ze sledování, který připomíná pohlcující formát IMAX.

Díky svému kompaktnímu a lehkému provedení jsou hmotnost a rozměry objektivu minimální. Objektiv má robustní konstrukci a tubus je vyroben z lehké hliníkové slitiny. Ovládání clonového i ostřícího prstence jde velmi hladce a plynule a oba jsou osazeny standardním 0,8M převodem, díky čemu jsou přímo kompatibilní s většinou follow focus ostření.

Konstrukce objektivu se skládá ze 16 členů ve 13 skupinách. Použité sklo je od známého německého výrobce, společnosti Schott.

Objektiv se dodává se čtyřmi různými bajonety: Canon RF, Sony E, Panasonic L a Nikon Z a perfektně se hodí pro fotoaparáty jako Panasonic S1H, Sony FX3 a Red Komodo.

Hlavní vlastnosti

 • Anamorfní objektiv T2,9 1,6× pro full frame
 • Zorný úhel blížící se lidskému oku
 • 1,6násobný faktor stlačení
 • Úžasný bokeh
 • Objektiv vytváří filmové modré odlesky objektivu
 • 1/4” závit na spodní části pro podporu objektivu nebo pro rychloupínací destičku

Objektiv bude dostupný na konci listopadu.