bezzrcadlovka nové generace se záznamem v kvalitě až 5,7K/60p 10-bit, C4K/60p 10-bit 4:2:2 bez časového omezení, či 4K/120p, a Slow Motion záznamem až 300 fps FHD

Společnost Panasonic představuje nový videocentrický LUMIX GH6. Nejnovější vlajkový model bezzrcadlovek LUMIX G založené na standardu Micro Four Thirds.

DC-GH6 – Videocentrický fotoaparát s 25M photo, 5.7K/60p, C4K/120p & C4K/60p 4:2:2 10-bit video s neomezeným nahrávaním a bez rizika přehřívaní

V roce 2009 představila společnost Panasonic Lumix GH1, první model řady LUMIX GH s hybridní koncepcí fotoaparátu a videokamery. Od té doby se řada GH vyvíjela, přidávala inovativní funkce a díky svému výkonu, mobilitě a robustnímu designu stala oblíbenou mezi tvůrci po celém světě. LUMIX GH6 je nejnovějším přírůstkem této řady a opět překonává a posouvá hranice možného v nástrojích pro obrazovou tvorbu.

Díky zvýšení efektivního počtu pixelů o více než 20 %* 1 u nového 25,2M Live MOS senzoru se může pochlubit vysokým rozlišením s extrémně rychlým vyčítáním signálu a širokým dynamickým rozsahem. Zcela nová generace procesoru Venus Engine byla rovněž vylepšena o pokročilé technologie zpracování obrazu, které umožňují vykreslit obraz ve vysokém rozlišení s přirozenou strukturou šumu a bohatou reprodukcí barev, což je charakteristickým znakem fotoaparátů LUMIX.

LUMIX GH6 jako první mezi fotoaparáty řady LUMIX G obsahuje V-Log/V-Gamut a poskytuje více než 12 a dokonce více než 13 stupňů širokého dynamického rozsahu při použití režimu Dynamic Range Boost.* 2

Nový model LUMIX GH6 udělal další krok ve vývoji a dosáhl na režimy videa v kvalitě C4K/4K 4:2:2 10-bit 60p s neomezenou dobou záznamu* 3 , 4:2:0 10bit 4K120p, 4:2:2 10bit FHD 240p HFR (High Frame Rate) a FHD až 300fps VFR (Variable Frame Rate) pro zpomalenou reprodukci dynamického pohybu. Kromě režimu 4:2:0 10bit 5,7K 60p lze nahrávat 4:3 Anamorfně 4:2:0 10bit 5,8K 30p (4,4K 60p) s využitím celé plochy snímače. Na monitoru je možné v reálném čase zobrazit roztažené záběry
(Desqueeze Display).

Záznam videa v režimu 5,7K 30p je poprvé u fotoaparátů LUMIX k dispozici ve formátu Apple ProRes 422 HQ, což umožňuje nelineární střih bez překódování.

Lepší technologií distribuce a odvádění tepla se prodloužila doba záznamu.

Model LUMIX GH6 se může pochlubit 7,5 EV výkonnou stabilizací obrazu s technologií Dual I.S.2 pro neroztřesené snímání z ruky. Novinka využívá vysoce přesný pětiosý gyroskopický snímač s novým algoritmem, který umožňuje dosáhnout 7,5stupňové stabilizace v systému Body I.S.* 4 a Dual I.S.2* 5 . Nabízí také širokou škálu formátů záznamu, rozlišení a snímkových frekvencí, z nichž si můžete vybrat podle účelu včetně stabilizace anamorfních objektivů.

Model byl navržen a vyvinut na základě bezprostředních filmařských zkušeností, aby kromě vynikajícího zobrazovacího výkonu a mobility umožnil vysoce kvalitní vyjádření videa a zvýšil efektivitu pracovního postupu od nastavení přes snímání až po postprodukci.

Společně s širokou nabídkou objektivů se společnost Panasonic zavázala stát se lídrem v oboru u tvůrců, kteří hledají nový způsob, jak překonat omezení, která svazují jejich tvořivost.

*1 Ve srovnání se snímačem fotoaparátu LUMIX GH5.
*2 K dispozici pouze v režimu Kreativní video, minimálně ISO 800 ve standardním režimu/ISO2000 ve V-Log/HLG.
*3 Za zaručených provozních podmínek. Při použití baterie. Doba záznamu závisí na kapacitě baterie a záznamového média.
*4 Na základě standardu CIPA [směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=60 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=120 mm), pokud je použit H-ES12060.
*5 Na základě standardu CIPA [Směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=140 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=280 mm), při použití H-FS14140.

Nejmodernější technologie zvyšují kvalitu videa ještě více

Společnost Panasonic vyvinula nový 25,2 megapixelový Live MOS snímač bez LPF (Low-pass Filter), který se může pochlubit vysokým rozlišením, vysokorychlostním vyčítáním signálu s drastickým potlačením problému pohybového zkreslení (rolling shutter) a dosahuje širokého dynamického rozsahu.

Nový procesor Venus Engine poskytuje přibližně dvojnásobný výpočetní výkon* 1 , což umožňuje vysokorychlostní zpracování vyššího počtu pixelů nového snímače a videa s vyšším rozlišením a vyšší bitovou rychlostí. Na jeho vývoji se podílejí tři klíčové technologie – nové inteligentní zpracování detailů, nová 2D redukce šumu a vysoce přesná 3D redukce šumu pro video.

Nové inteligentní zpracování detailů přesněji detekuje ploché části, detailní části a okrajové části snímku, aby byl obraz vysoce realistický.

Nová 2D redukce šumu potlačuje chromatický šum a zlepšuje strukturu jasového šumu, aby byly fotografie čisté a přirozené i při snímání s vysokou citlivostí.

Díky vysoce přesné 3D redukci šumu pro video byla zdokonalena schopnost detekce nehybných a pohyblivých částí, což umožňuje optimalizovat redukci šumu při minimalizaci následných duchů. Výsledkem je zvýšení kvality obrazu videa s dynamickým pohybem. Vysoce přesná funkce Dual 3D Color Control navíc vylepšuje reprodukci barev podle úrovně jasu, sytosti a odstínu pro bohaté a věrné barevné podání.

Kombinace nového pokročilého snímače s vylepšeným výkonem v sytosti barev a novým procesorem umožňuje vykreslit jasnější obraz i při vysokém rozlišení 25,2 megapixelů a nižší minimální citlivosti ISO 100 [Fotografie: ISO 50(rozšířené) – 25600 / Video: ISO 50(rozšířené) -12800].

Dynamický rozsah měří rozsah jasu, který je schopen zachytit v jediném okamžiku. LUMIX GH6 poskytuje více než 12EV (expozičních kroků) širokého dynamického rozsahu pro předinstalovanou funkci záznamu V-Log. Pomocí režimu Zvýšení dynamického rozsahu lze dosáhnout i více než 13 EV* 2 . V novém režimu Dynamic Range Boost se v každém pixelu spojuje obraz s prioritou sytosti generovaný z obvodu s nízkou citlivostí ISO a obraz s nízkým šumem generovaný z obvodu s vysokou citlivostí ISO. Kompozitní obraz dosahuje nízké úrovně šumu a vysoké sytosti, takže výsledkem je jasné a plynulé video s dynamickým rozsahem HDR s bohatou gradací.

Pro svižné snímání z ruky je ve fotoaparátu LUMIX GH6 použit nový superpřesný pětiosý gyroskopický snímač s novým algoritmem, který umožňuje dosáhnout 7,5EV stabilizace obrazu Body I.S.* 3 a Dual I.S.2* 4 . Díky této výkonné stabilizaci obrazu lze v režimu Vysoké rozlišení pořídit i 100megapixelový snímek s vysokým rozlišením i bez stativu, z ruky. V režimu vysokého rozlišení je osm po sobě jdoucích snímků automaticky pořízeno při posunu snímače pomocí mechanismu Body I.S. (Image Stabilizer) a syntetizováno do 100megapixelového ekvivalentu (11552 x 8672 pixelů), který věrně reprodukuje přesné detaily a lze jej uložit jako krásné, vysoce realistické snímky nejen ve formátu RAW, ale také ve formátu JPEG. Díky vysoké mobilitě dosažené kompaktní, lehkou konstrukcí a výkonnou stabilizací Body I.S. umožňuje LUMIX G fotografování, které bylo v minulosti nemožné, například snímání s ultrateleobjektivem z ruky. Pětiosá stabilizace Dual I.S. 2 funguje také při nahrávání videa, včetně videa v rozlišení 4K, které umožňuje nahrávat přirozené videozáznamy, které je radost sledovat. Aplikuje vhodnou kompenzaci podle typu pohybu přesným vyhodnocením jeho příčiny – zda byl vytvořen posunem, nakloněním nebo zatřesením ruky. Funkce Body I. S. kompenzuje pohyb fotoaparátu i při použití výměnného objektivu bez funkce Optical I. S. (např. filmový objektiv).

*1 Ve srovnání s DC-S1H 
*2 K dispozici pouze v režimu Kreativní video, minimálně ISO 800 ve standardním režimu/ISO2000 ve V-Log/HLG. 
*3 Na základě standardu CIPA [směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=60 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=120 mm), pokud je použit H-ES12060. 
*4 Na základě standardu CIPA [Směr Yaw/Pitch: zaostřovací vzdálenost f=140 mm (ekvivalent 35mm filmového fotoaparátu f=280 mm), při použití H-FS14140.

Video v profesionální kvalitě pro neomezené vyjádření

Řada LUMIX GH vytvořila epochální průmyslovou senzaci tím, že dosáhla vynikajícího výkonu při záznamu videa s pokročilými funkcemi, které splňují úroveň a standardy profesionální kvality.

Nový LUMIX GH6 se opět vyvíjí a dosahuje neomezeného záznamu videa v kvalitě 4:2:2 10bit C4K/4K 60p * 1 . K dispozici je také 4:2:0 10bitový 4K 120p (ekvivalent 5x zpomaleného záběru* 2 ) a 4:2:2 10bitový FHD 240p HFR (High Frame Rate) záznam videa se zvukem, který umožňuje působivé vyjádření, jako je například zrychlení. FHD až 300 snímků za sekundu (odpovídá 12,5násobnému zpomalení* 2 ) VFR (Variable Frame Rate) umožňuje zpomaleně reprodukovat dynamický pohyb objektu.

Kromě režimu 4:2:0 10bit 5,7K 60p lze zaznamenávat i 4:2:0 10bit 5,8K 30p (4,4K 60p) anamorfní 4:3 video s využitím celé plochy snímače. Na monitoru je možné zobrazit záběry ve výsledném poměru v reálném čase.

Interní záznam videa 5.7K 30p je poprvé v řadě LUMIX k dispozici v ProRes 422 HQ a ProRes 422 s použitím karty CFexpress typu B, která umožňuje efektní nelineární střih bez překódování. DCI4K a FHD ProRes 422 HQ a ProRes 422 budou také podporovány v budoucí aktualizaci firmwaru.

LUMIX GH6 také umožňuje interní záznam v kvalitě 4:2:2 10bit C4K 60p při současném simultálním výstupu 4:2:2 10bit C4K 60p přes HDMI.

Jelikož je osazen nejnovějším konektorem HDMI 2.1, bude po budoucí aktualizaci firmwaru podporovat video výstup C4K 120p HDMI. Kromě toho se pracuje na možnosti výstupu C4K 120p RAW na monitorový rekordér Atomos Ninja V+ přes HDMI 2.0, který bude také k dispozici v budoucí aktualizaci firmwaru.

LUMIX GH6 využívá snímání V-Log/V-Gamut, které poskytuje vysoký dynamický rozsah a široké a bohaté barevné pokrytí. Funkce V-Log vykresluje velmi plochý obraz při zachování všech barevných informací v obraze. To znamená, že při postprodukčních procesech je větší prostor pro různé úpravy snímků. Snímač Live MOS fotoaparátu LUMIX GH6 dosahuje širokého barevného gamutu známého jako V-Gamut, což je optimální barevný prostor, který je širší než BT.2020. V-Log má charakteristiky logaritmické křivky, které poněkud připomínají negativní film, a V-Gamut poskytuje barevný prostor ještě větší než film.

LUMIX GH6 využívá proslulou kolorimetrii řady filmových kamer VariCam. Ve výchozím nastavení je ve fotoaparátu k dispozici převodní tabulka V709 LUT (Look Up Table) se standardem Rec.709. Videozáznam s aplikovanou LUT je možné zobrazit nejen v živém náhledu, ale také při přehrávání pomocí funkce V-Log View Assist. Kromě běžného formátu.vlt lze nově použít také 3D LUT.cube.

LUMIX GH6 nabízí řadu praktických funkcí. Ve fotografickém režimu je k dispozici řada nastavení včetně různých předvoleb gama typu Cinelike. „Cinelike D2“ a „Cinelike V2“ mají podobné charakteristiky nastavení gama pro filmovou produkci. V reakci na požadavky profesionálních uživatelů jsou k dispozici asistenční funkce videa, jako je Waveform Monitor, Vector Scope, Zebra Pattern, Spot Meter, Frame Marker, anamorfní zobrazení Desqueeze, indikátor REC záznamu červeným rámečkem a přední/zadní vypínatelné kontrolky Tally. Novinkou u LUMIX GH6 je funkce Safety Zone Marker, která zobrazuje vodítko 95 %, 90 % nebo 80 % záznamové plochy pro zajištění bezpečné zóny pro kompozici a titulky.
Středová značka nyní umožňuje zvolit typ značky. V položce Nastavení teploty barev lze nyní na obrazovce záznamu zobrazit hodnoty v Kelvinech.

Zvuk lze nahrávat až 4kanálově v 24bitové kvalitě se vzorkováním 48/96kHz s vysokým rozlišením* 3 jak pomocí mikrofonu XLR připojeného přes mikrofonní adaptér XLR DMW-XLR1 (Ch1 Ch2), tak pomocí vestavěného mikrofonu (Ch3, Ch4). Uživatelé mohou kombinovat několik typů externích mikrofonů, které odpovídají situaci, v níž se nahrává, jako jsou venkovní rozhovory, kde je třeba zaznamenat hlas řečníků i okolní zvuk. Kanál, který se má použít pro sluchátka, lze přepínat během nahrávání videa a nabídky zvuku lze přímo otevřít pomocí tlačítka Fn1 na horní straně GH6 pro snadnou kontrolu úrovně zvuku během čtyřkanálového záznamu zvuku. Pro externí mikrofon je k dispozici stereofonní konektor 3,5 mm (jack).

Ve fotoaparátu lze také vytvářet časosběrná videa 4K 60p. Funkce vyrovnání expozice automaticky upravuje expozici tak, aby nedocházelo k velkým změnám jasu mezi sousedními snímky a vznikaly tak vyrovnané časosběrné záběry. Časosběrné video lze nově vytvořit snadnou pouhým určením doby snímání a přístroj sám zkalkuluje potřebný počet pořízených snímků a intervalů mezi nimi.

V budoucí aktualizaci firmwaru bude přidána funkce USB host, která umožní zapisovat data přímo na SSD.

*1 Za zaručených provozních podmínek. Při použití baterie. Doba záznamu závisí na kapacitě baterie a záznamového média.
*2 V 24p
*3 Čtyřkanálový záznam zvuku je k dispozici ve formátech ProRes a MOV.

Agilní mobilita a inteligentní ovládání pro profesionální použití

Díky novému snímači a novému procesoru pro zpracování obrazu se zlepšil výkon automatického ostření LUMIX GH6. Díky rychlejšímu zpracování signálu novým obrazovým procesorem a vylepšenému algoritmu automatického zaostřování se výrazně zvýšil výkon detekce objektů, čímž model dosahuje vyšší přesnosti automatického zaostřování.

Na podporu vysoce přesného ostření nabízí LUMIX GH6 praktické možnosti manuálního zaostření. Zatímco při nelineárním nastavení se zaostření posouvá o proměnnou hodnotu podle rychlosti otáčení zaostřovacího kroužku, při lineárním nastavení se posouvá o určenou hodnotu podle úhlu otočení zaostřovacího kroužku. Citlivost (velikost posunu zaostření na jedno rotační kvantum) lze zvolit v rozmezí 90 až 360 stupňů po 30 stupních, aby bylo možné pracovat se zamýšleným ostřením. Pomůcka k manuálnínu ostření (Asistent MF), která umožňuje zvětšit zaostřovací bod, je nyní k dispozici nejen při fotografování, ale také při nahrávání videa*.

LUMIX GH6 je schopen vysokorychlostního sériového snímání rychlostí 14 (AFS) / 8 (AFC) snímků s mechanickou závěrkou a 75 snímků/s s elektronickou závěrkou.

LUMIX GH6 je vybaven třípalcovým dotykovým displejem s širokým pozorovacím úhlem, poměrem stran 3:2 a vysokým rozlišením 1 840 000 bodů. Konstrukce monitoru a umístění konektorů (HDM, USB, Audio) se navzájem neruší a umožňují volné nastavení úhlu sklonu/otáčení monitoru bez omezení, i když jsou připojeny kabely.

Velký hledáček LVF (Live View Finder) OLED (Organic Light-Emitting Diode) s rozlišením 3 680 000 bodů má vysoký poměr zvětšení přibližně 1,52x / 0,76x (ekvivalent 35mm fotoaparátu).

*Do 60p. Nefunguje v režimu proměnlivé snímkové frekvence. 

Spolehlivá kvalita a výkon k profesionálnímu použití a konektivitě

Pro nepřetržitý záznam videa je fatálním problémem přehřívání, zejména při vysokém rozlišení a snímkové frekvenci. LUMIX GH6 však dosahuje neomezené doby záznamu videa* 1 v kvalitě C4K 60p 4:2:2 10-bit díky optimalizaci cesty odvádění tepla a pomocí mechanismu nuceného chlazení a umožňuje dlouhodobý záznam videa VFR/HFR, ProRes a záznamu ve vysokém rozlišení přesahujícím 4K.

Aby byl LUMIX GH6 dostatečně odolný i při náročném používání v terénu, má přední/zadní rám vyroben z hořčíkové slitiny a je nejen odolný proti stříkající vodě* 2 ale i proti prachu a mrazu až do -10 stupňů Celsia. Závěrka má životnost přibližně 200 000 cyklů. Tlačítko Rec je umístěno na horní i přední straně fotoaparátu, což usnadňuje spuštění a zastavení záznamu i při snímání pod nízkým úhlem nebo, použitím v kleci.

LUMIX GH6 je vybaven dvěma sloty na paměťové karty. Karta CFexpress (typ B) podporuje interní záznam videa s vysokým datovým tokem 800 Mb/s nebo vyšším, včetně 5,7K 30p ProRes 422 HQ a C4K 60p ALL-I. Paměťová karta SD UHS II V90 podporuje interní záznam videa s rychlostí 600 Mb/s nebo nižší. Při záznamu na obě karty je možné také zvolit metodu záznamu s možností režimu Štafetový záznam, Záložní záznam, Alokační záznam (Relay Recording, Backup Recording, Allocation Recording.

Pro obrazový výstup je k dispozici plnohodnotný terminál HDMI typu A. Navíc je přibalen držák kabelového zámku pro kabel HDMI/USB, který zabraňuje problémům, jako je odpojení při natáčení. LUMIX GH6 podporuje rozhraní USB 3.2 Gen 2 pro vysokorychlostní zápis a čtení. Baterii s vysokou hustotou energie 2200mAh lze dobíjet přes síťový zdroj nebo přímo přes USB dle toho, co uživatelům více vyhovuje. Vyhovuje také standardu USB PD (Power Delivery) pro současné napájení i nabíjení při použití odpovídající nabíječky baterií DMW-BTC15 (prodává se samostatně). LUMIX GH6 je také kompatibilní se T/C synchronizací s časovým kódem IN/OUT prostřednictvím synchronizačního konektoru a přibaleného převodní kabelu BNC. To usnadňuje nelineární střih záznamů pořízených více kamerami.

Wi-Fi v pásmu 5 GHz (IEEE802.11ac)* 3 je k dispozici stejně jako v pásmu 2.4 GHz (IEEE802.11b/g/n). To zajišťuje bezpečné a stabilní spojení nejen s chytrým telefonem nebo tabletem, ale také s dalšími zařízeními na místě natáčení, která umožňují bezproblémové dálkové ovládání. Rychlost přenosu foto/video dat se zvyšuje při použití pásma 5 GHz. Kompatibilita s nízkoenergetickým Bluetooth 5.0 (tzv. BLE: Bluetooth Low Energy) umožňuje neustálé spojení s chytrým telefonem nebo tabletem s minimální spotřebou energie. Nastavení fotoaparátu LUMIX GH6 lze také kopírovat a bezdrátově přenášet do ostatních fotoaparátů GH6 při použití více fotoaparátů GH6. Aplikace LUMIX Sync pro zařízení iOS/Android umožňuje dálkové ovládání fotoaparátu pomocí chytrého telefonu nebo tabletu přes jednoduché bezdrátové připojení. Kromě bezdrátového ovládání pomocí dálkové spouště DMW-RS2 (prodává se samostatně) umožňuje aplikační software LUMIX Tether fotografování a nahrávání s připojením přes USB. Uživatelé mohou současně ovládat až 12 zařízení připojením k počítači. Umožňuje jim zobrazit obraz na velké obrazovce počítače i během záznamu.

*1 Za zaručených provozních podmínek. Při použití baterie. Doba záznamu závisí na kapacitě baterie a záznamového média. 
*2 Odolnost proti stříkající vodě je termín, který označuje dodatečnou úroveň ochrany tohoto fotoaparátu proti působení minimálního množství vlhkosti, vody nebo prachu. Odolnost proti stříkající vodě nezaručuje, že nedojde k poškození, pokud je tento fotoaparát vystaven přímému kontaktu s vodou. 
*3 5GHz Wi-Fi není v některých zemích k dispozici.
 

Široká škála objektivů LUMIX G – Exkluzivně navržená pro fotoaparát Micro Four Thirds

Řada Panasonic LUMIX G se může pochlubit celkem 30 objektivy Micro Four Thirds, z nichž si můžete vybrat podle účelu použití. Můžete použít i objektivy LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm / F1,7 ASPH. (X-H1025) a LEICA DG VARIO-SUMMILUX 25-50 mm / F1,7 ASPH. (H-X2550) se zoomem a vysokou světelností F1,7, který je oblíbený u profesionálních filmových tvůrců, stejně jako další objektivy s konstantní světelností F1,7 nebo F2,8. Kromě toho si LUMIX GH6 pamatuje název a ohniskovou vzdálenost analogových objektivů, jako jsou anamorfní objektivy nebo staré objektivy, aby při použití těchto objektivů automaticky zajistil vhodné nastavení stabilizátoru obrazu v těle fotoaparátu.

Společnost Panasonic přezkoumala a aktualizovala firmware objektivů, aby zohlednila jejich použití s fotoaparátem LUMIX GH6. Při použití objektivů H-E08018/H-X1025/H-X2550/H-ES12060/H-ES50200/H-RS100400/H-XA025/H-ES200/H-HSA12035/H-FS12060/H-HSA35100/H-FSA45200/H-FSA100300 je možné ovládat činnost automatického ostření (AF) stisknutím tlačítka spouště do poloviny nebo stisknutím tlačítka AF-ON, pokud je v režimu videa s vysokou snímkovou frekvencí nastaveno [200.00p]. Po této aktualizaci budou následovat objektivy H-NS043/H-X012/H-X015, které budou mít také ovládání zaostřovacího kroužku a vylepšený výkon AF v režimu 24,00p/23,98p. Aktualizace firmwaru objektivů H-NS043/H-X012/H-X015 je naplánována na 1. března, 2022.

*Další informace o aktualizaci firmwaru objektivu naleznete na adrese:
https://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/download/index.html.

Budoucí aktualizace firmwaru

Pro zvýšení výkonu GH6 budou níže uvedené funkce k dispozici s budoucí aktualizací firmwaru podle potřeb zákazníků.
・DCI4K ProRes 422 HQ / ProRes 422
・DCI4K ProRes 422 HQ / ProRes 422
・Přímé nahrávání na USB-SSD
・Výstup videa 4K 120p HDMI během živého náhledu
・DCI 4K 120p HDMI RAW Video Data Output to ATOMOS Ninja V+
– Značky Micro Four Thirds™ a Micro Four Thirds Logo jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti OM
Digital Solutions Corporation v Japonsku, Spojených státech, Evropské unii a dalších zemích.
– Apple a ProRes jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Apple Inc. ve Spojených státech a/nebo
dalších zemích.
– ATOMOS / Ninja V jsou registrované ochranné známky společnosti ATOMOS Limited.
– Android a Google Play jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Google Inc.
– iOS je ochranná známka nebo registrovaná ochranná známka společnosti Cisco v USA a dalších zemích a používá se na základě
licence.
– Slovní značka a loga Bluetooth® jsou registrované ochranné známky vlastněné společností Bluetooth SIG, Inc. a jakékoli použití
takových značek společností Panasonic Corporation podléhá licenci.Ostatní ochranné známky a obchodní názvy jsou ochranné známky
příslušných vlastníků.
– „Wi-Fi®“ je registrovaná ochranná známka společnosti Wi-Fi Alliance®.
– CFexpress Ver2.0 typ B je ochranná známka licencovaná společností CompactFlash Association.
– Logo SDXC je ochranná známka společnosti SD-3C, LLC.
– Termíny HDMI a HDMI High-Definition Multimedia Interface a logo HDMI jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky
společnosti HDMI Licensing, LLC ve Spojených státech a dalších zemích.
– Loga USB-IF jsou ochranné známky společnosti USB Implementers Forum, Inc.
– Ostatní názvy, názvy společností a názvy produktů uvedené v tomto dokumentu jsou ochranné známky nebo registrované ochranné
známky příslušných společností.
– Specifikace se mohou změnit bez předchozího upozornění.